Jakiś czas temu u umieściłam na Instagramie post, w którym natchniona kilkoma rozmowami zastanowiłam się jak stres i strach wpływają na kompetencje menadżera. Ponownie przesłuchałam świetny wykład Tomasza Jamroziaka „Resilience – twórcze podejście do stresu zmian” [Appendix].

Przypomniałam sobie o osobach, które dla utrzymania statusu społecznego popadli w paradoks braku rozwoju. Tak bardzo usiłują zachować pozycję, że trzymają się znanych sobie i “sprawdzonych w boju” schematów zachowania, przestając zauważać zmiany, nowe metody pracy w otaczającej rzeczywistości.

Współczesny menadżer

Dla mnie jednak współczesny menadżer nie może bazować na utartych schematach, wiedzy i umiejętnościach sprzed wielu lat… musi iść do przodu, rozwijać siebie i zespół. A jeśli działa wciąż tak samo, traci autorytet swoich pracowników, którzy w przeciwieństwie do niego dojrzewają, rozwijają się, coraz dobitniej dostrzegają niekompetencje swojego szefa.

I wracając do historii posta – przyznam, że…nie spodziewam się takiej ilość wiadomości prywatnych, od osób, które po przeczytaniu wpisu odnalazły w nim swojego szefa…

W jednym opisie sylwetka tak wielu osób

W sumie niefajnie i smutne. Bo to oznacza, że niestety wielu ludzi, których znam od dawna (dłużej lub krócej), żyją w stanie permanentnego strachu o utratę pozycji. I chyba przestali rozumieć, że to właśnie strach – jeśli nie wypracują sobie metod obrony przed nim – jest głównym hamulcowym ich rozwoju.

Kluczowe kompetencje menadżerskie

Jim Collins w książce „Od dobrego do wielkiego” pokazuje hierarchię kompetencji menadżerskich, wskazując na poziom „5” jako ten, który uosabia wszystkie cechy doskonałego lidera. Zobacz:

 • Poziom 1: Zdolny wykonawca

Wnosi swój wkład dzięki zdolnościom, umiejętnościom, wiedzy i dobrej organizacji.

 • Poziom 2: Cenny członek zespołu

Jego wkład i osobiste zdolności wspomagają osiąganie celów całej grupy i pozwalają mu dobrze współpracować z innymi członkami zespołu

 • Poziom 3: Kompetentny menadżer

Organizuje ludzi i zasoby niezbędne dla sprawnej realizacji wyznaczonych celów

 • Poziom 4: Skuteczny przywódca

Wydobywa zaangażowanie (więcej o zaangażowaniu znajdziesz tutaj)  i prowadzi do realizacji jasnej i pobudzającej wizji, stymulując osiąganie coraz lepszych wyników

 • Poziom 5: Specjalista

Buduje trwałą potęgę paradoksalnemu połączeniu osobistej skromności oraz siły i determinacji do osiągania znakomitych wyników

Zatem czy stres i strach wpływają na kompetencje menadżera?

Tak, bo lider to osobowość oparta na wiedzy, umiejętnościach, doświadczeniu i empatii. To dzięki tym cechom ludzie chcą za nim podążać.

W stresie odczuwamy natomiast:

 • Obniżone poczucie dokonań osobistych
 • Wyczerpanie emocjonalne
 • Depersonalizację  objawiająca się z obojętnością i dystansowaniem się wobec problemów, powierzchownością, cynizmem, obwinianiem innych za niepowodzenia.

 

Pomyślałam:

 • mam szczęście, że ciągle mam tą pewność siebie i ciągle uczę się na nowo, widzę siebie i nie zawsze pozytywne zachowania sprzed paru lat i umiem ocenić zmianę,
 • szukam okazji do podejmowania wyzwań, dzięki którym robię coś więcej niż umiałam i robiłam wcześniej,
 • daję sobie przestrzeń na popełnianie błędów,
 • wiem, że nie wszystko umiem i nie ma się co na siebie złościć – po prostu tak jest i już,
 • współpracuję, choć nie zawsze jest to takie proste,
 • działam w imię tego, co jest dla mnie ważne i nauczyłam się nadawać priorytety relacjom.

I najważniejsze: nauczyłam się zachowywać równowagę między szacunkiem do siebie i do innych. I robię to, co w moim systemie wartości chcę robić, choć nie zawsze jest to łatwe.

Myślę, że właśnie te działania otwierają mnie na nowe rozwiązania, wiedzę i doświadczenia, wspierają mnie w pracy z klientami i w prowadzeniu biznesu. Ostatnio przeczytałam piękne buddyjskie powiedzenie:

Jeśli idziesz w dobrym kierunku, wszystko to, co musisz zrobić, to zachować się jak na spacerze: podziwiać świat, mieć otwartość na nowe, mieć ciekawość dziecka, cieszyć się chwilą.

I tak to widzę. Działając zgodnie z planem, możesz delektować się tym co tu i teraz, dostrzegać emocje, świetne małe sprawy, być uważnym na ludzi i miejsca. I nie bać się.

Pomyśl o tym, gdzie i z kim chcesz zawodowo być za kilka lat i kieruj się właśnie w tym kierunku.

Powodzenia!

X