Dynamika zmian, złożone, konkurencyjne i ograniczone otoczenie biznesowe, rozwój technologii wymuszają na szefach dopasowywanie podejmowanych działań do coraz bardziej skomplikowanych procedur leczniczych i coraz silniej ingerującej w naszą pracę technologii.
Jednak w procesie leczenia pacjenta niezbędny jest udział ludzi.
To oni, z wykorzystaniem technologii dają największą wartość i zapewniają powodzenie leczenia. W sytuacji, gdy procedury lecznicze nie są wykonywane w sposób prawidłowy – najlepszy, najnowocześniejszy sprzęt może działać na szkodę a nie na korzyść leczenia. Dobrzy lekarze wiedzą, że najlepsza technologia nie zastąpi umiejętności, doświadczenia i dogłębnej wiedzy medycznej.
Niezmiernie ważne jest, by zespoły prawidłowo wykonywały procedury. Zarówno medyczne jak i te związane ze ścieżką pacjenta w twojej praktyce.
Czasem myślisz:
- oni MUSZĄ zrobić to dobrze – to ich obowiązek. Sprzęt jest drogi i będę wyciągać konsekwencję, jeśli będą robić źle…
- trzeba wysłać zespół na szkolenie, niech tam nauczy się prawidłowo pracować
- zdecyduję się na zakup sprzętu tam, gdzie mam zagwarantowane wstępne szkolenie i instrukcję wykorzystania urządzeń, które przeprowadzi przedstawiciel sprzedawcy. To wystarczy.
A jak proces uczenia, pogłębiania wiedzy wygląda w Twojej praktyce? Czy wstępne szkolenie wystarczy? Czy jednorodne wysłuchanie wykładu lub obejrzenie instruktażu w internecie wystarczy? W mojej ocenie nie zawsze.
Jeśli nie uznasz tego elementu prowadzenia praktyki za ważny – możesz stracić, ponieważ: o sukcesie Twojego biznesu nie będą decydowały świetnie wyglądające gabinety czy oferta, ale ludzie i zespoły, które potrafią realizować nawet najbardziej skomplikowane procedury. Jak więc zbudować zespół, który osiąga nadzwyczajne wyniki dzięki spójnemu, mądremu i bezpiecznemu działaniu?
Pozwolić ludziom pracować według jasnych i zrozumiałych zasad i procesów.
Po co?
Dzięki temu pracownicy mają możliwość szybkiej reakcji w przypadku pojawienia się trudności – bez zbędnego chaosu. To wasz kompas w realizowaniu codziennych zadań, który wskazuje obszar, w którym może poruszać się pracownik, i w ramach którego może samodzielnie podejmować decyzje.
Twoją wartością jako szefa/lidera jest rozwój poprzez:
- relacje
- wspieranie
- budowanie wspólnoty
Odpowiedzialność za bezpieczeństwo pacjenta
Jeśli pracujesz z ludźmi, warto uświadomić sobie ważną kwestię dotyczącą prawidłowości wykonywania zadań. Twoja profesja to medycyna, zatem bezpieczeństwo pacjenta jest priorytetem.
- jako lekarz ponosisz pełną odpowiedzialność za zdrowie i życie pacjenta,
- jako właściciel praktyki zatrudniającej pracowników z reguły ponosisz odpowiedzialność na zasadzie odpowiedzialności solidarnej.
Niezależnie czy ty, czy lekarz leczący pacjentów w twojej praktyce – odpowiedzialność spoczywa również na Tobie jako przedsiębiorcy zapewniającym profesjonalne wsparcie dla lekarza (sprzęt, wykwalifikowana asystentka, sterylne narzędzia). Zapewne wszystkie te parametry masz spisane w regulaminie Twojej praktyki. A jeśli jeszcze takiego regulaminu nie masz, to może warto się nad nim pochylić? W nim bowiem powinny być zawarte zasady odpowiedzialności pracy asystentek i lekarzy, prawa i obowiązki pacjenta, postępowanie w sytuacjach kryzysowych. Dodatkowo przy wykonywaniu umowy współpracy na udzielanie świadczeń zdrowotnych i stomatologicznych z lekarzem, jesteś zobowiązany zapewnić środki niezbędne do wykonywania świadczeń, w szczególności:
- udostępnienie pomieszczeń i odpowiedniego sprzętu medycznego w godzinach ustalonych w harmonogramie przyjęć lekarzy
- utrzymywanie lokalu w należytym stanie sanitarno-epidemiologicznym
- współpracę niezbędnego personelu medycznego.
Pamiętaj:
Lekarz: korzysta z nowych protokołów i technik zabiegowych, które pozwalają przeprowadzać leczenie coraz wyższej jakości.
Asysta: musi mieć wiedzę, jak chcesz, żeby było:
- w procesie leczenia
- w procesach przygotowawczych i obsługowych
Najlepsze efekty osiągamy poprzez wykonywanie powtarzanego modelu, który sprawdza się i daje poczucie bezpieczeństwa oraz przewidywalności zarówno szefowi jak i pracownikom.
Po co budować procesy?
Odpowiedź brzmi: by usamodzielniać zespoły i mieć scenariusze działania przewidziane dla rutynowych, ale też rzadkich sytuacji.
Definiowanie potrzeb
Zatem, zrób pierwszy krok i określ 3 wstępne parametry, które pomogą Ci zdefiniować potrzebę:
Wybierz Twój problem (podpowiadam Ci te najczęstsze)
- każdy robi inaczej
- brak wdrożenia nowych ludzi
- brak czasu na szkolenie
- różne przyzwyczajenia
- konflikt na poziomie motywów
- nielubiane zadania są odkładane
- każdy robi jak umie
Określ, co jest dla Ciebie wyzwaniem?
- tworzenie jednolitych zasad
- ustalenie systemu wdrożenia
- rozwój i wzajemne uczenie się
- szukanie rozwiązań i wzajemna pomoc na bazie wypracowanych rozwiązań
- szkolenia i wykorzystanie mentorów
Sprawdź korzyści, jakie możesz mieć z wdrożenia procesów:
- bezpieczne leczenie
- droga do zgranego zespołu
- baza wiedzy budująca zaangażowanie
- profesjonalizacja pracy gabinetu oparta na wysokiej jakości i merytoryce
- łatwiejsza praca i spokój dla wszystkich
- świetnie zorganizowana firma, nawet pod Twoją nieobecność
Odnieś powyższe do Twojej praktyki i pamiętaj o celu ich wdrażania. Zacznij spisywać zasady – najlepiej zespołowo, rób to prosto, nie komplikuj, twórz listy, zanim wdrożysz na stałe – testuj (pytaj innych o efektywność danego procesu TUTAJ pisałam o tym, jak rozwijać rozwojowe relacje zespołowe)
Pamiętaj:
Dzięki procesom pracownicy mają możliwość szybkiej reakcji w przypadku pojawienia się trudności – bez zbędnego chaosu . To Wasz kompas w realizowaniu codziennych zadań, który wskazuje obszar, w którym może poruszać się pracownik, i w ramach którego może samodzielnie podejmować decyzje.
Powodzenia!
A jeśli potrzebujesz wsparcia – skorzystaj z moje pomocy.
#dentalbiznes #agilebiznes